Čachnov

Obec Čachnov leží na severním okraji lesního masívu centrální Vysočiny, asi 6 km severovýchodně od Svratky. Původní obec vznikla počátkem 18 století v souvislosti se vznikem železného hamru založeného v roce 1733. Byla součástí Rychmburského panství. Podle historických pramenů zde bylo v roce 1789 již 25 domů. V roce 1880 měl Čachnov 21 domů a 112 obyvatel. 

Lovecký zámeček ČachnovV roce 1896 byla v Čachnově zřízena železniční stanice na nově vybudované lokální železniční trati Žďárec u Skutče - Polička. Stanice Čachnov se stala následně výchozím bodem na celé Svratecko. V době 1. republiky byl Čachnov již významnou železniční stanicí. V obci byla mimo jiné velká pila firmy Eissler a synové. Také byla postavena nová škola.

Bohužel v souvislosti s omezováním železniční dopravy v rámci optimalizace a hledání úspor, byla v roce 2011 pravidelná osobní doprava téměř zastavena. Je to velká rána především pro turisty a v zimě běžkaře, pro které byl Čachnov ideálním místem jako východiště turistických výletů. Přesto ale je možné několikrát denně se k nám vlakem dostat, bližší informace o vlakové stanici Čachnov naleznete v jízdních řádech na stránkách ČD.

 

Lovecký zámeček Čachnov

Roku 1770 nechal v Čachnově Filip Kinský postavit barokní lovecký zámeček s oborou. Další majitel, Karel Alexander Thurn-Taxis, v roce 1827 zámeček změnil na hájovnu a oboru zrušil úplně. V druhé polovině 20. století sloužil zámek potřebám Východočeských lesů. I když je v současnosti částečně obydlen a viditelné jsou i náznaky opravy, celkově chátrá. Zámek je stále majetkem státu ve správě Pozemkového fondu ČR.