Cyklotrasa na Mílovy

Naše každoroční trasa na Mílovy a zpět přes Křižánky. Jedná se o srdeční záležitost. Každé léto i několikrát jedeme na Milovský rybník přes rozsáhlý lesní masiv. Traduje se, že se zde můžete ztratit bez jakýchkoliv problémů, pokud se jen trochu nesoustředíte a třeba při houbaření se zamotáte mezi stromy. Ale doba pokročila, všichni již nosí chytré mobily, takže pokud je signál (a máme ověřené, že tu je) tak se Vám to nemůže stát. A na kole už vůbec ne Naopak cesta je poměrně snadná. Jakmile se dostanete na Zelenou křižovatku, odbočíte do leva ze směru od zámečku Karlštejn a pak je to již stále rovně. Ovšem počítejte s tím, že nějaké ty metry nasoupáte i naklesáte.  A na Mílovech už na vás budou čekat hospůdky se smaženým sýrem či borůvkovými knedlíky. Ostatně, borůvky si cestou zpět můžete také natrhat do prázdných cykloláhví.

 


Zpět na cyklotrasy na Vysočině

Podrobný popis cyklotrasy

Trasa na Milovy je vhodná pro středně zdatné cyklisty, ale pokud se tatínci cítí dostatečně při síle, dá se absolvovat i s malými dětmi. Gumolano nebo ruka na zádech do kopce dostatečně motivuje děti k neskutečným výkonům a pokud spojíte výlet se sbíráním borůvek a příslibem nanuka na Milovech, tak se možná nebudete stačit divit, co ratolesti zvládnou. Alespoň nám se to většinou osvědčilo.

Hned pod chalupou asi po asi 50 metrech odbočíte doprava na cyklotrasu 4120, která vás vede do lesa po celkem dobré asfaltce. Rovinka, občas trochu dolů a trochu nahoru, prostě první kilometr je silně motivační. Ve stínu lesa to jen fičí a děcka si vyšlapují jako o závod. Ale znáte to, nepřepálit začátek.

 Vjezd do lesa, nesledujte modrou ale pokračujte po asfaltce

Vjezd do lesa, nesledujte modrou ale pokračujte po asfaltce rovně

Po asi kilometru je třeba na první lesní křižovatce odbočit doprava. A tady to začíná trochu stoupat. Ale nelekejte se, stoupání nepřestane, ba naopak kopec se zvedá a zvedá a je další asi 1,5 km v příjemném úhlu. Děcka začnou brblat, tak jim ukažte brhhličí strom v největším stoupání. Příležitost něco povědět o ptáčcích v lese a doupných stromech, doplnit tekutiny a když si chvilku počkáte, tak možná na jaře a začátkem prázdnin budete mít šanci nějakého brhlíka také vidět.

Po asi kilometru odbočíte doprava, pak začně teprve legrace  4120 té se nyní držte

   Zelená křižovatka

   
 

Kopec se naštěstí pak již brzy sklopí a dostanete se na Zelenou křižovatku. Vědomí, že pak to už bude téměř jen po rovince nebo z kopce, je docela příjemné. Nejtěžší část mají reptalové za sebou a už se nyní mohou začít kochat krásami přírody. Nezapomeňte si něco přečíst o mikroregionu Hlinecko (kdybyste náhodou zapomněli, tak si doma můžete zase otevřít naše stránky) a pak již odbočte vlevo a po hřebenu si to můžete štrádovat místními hlubokými hvozdy.

Pokud byste si chtěli udělat cestu pestřejší, můžete pokračovat rovně až na Karlštejn po modré značce, pak vlevo společně s červenou až ke Knížecí studánce a od ní již jen po červené zpět na naši asfaltku.

Cesta je naštěstí v docela dobrém stavu, takže Vám bude jistě hezky ubíhat. Hlavně se držet pořád hlavní trasy, nikam neodbočovat až skončíte na asi nejvyšším bodu cyklotrasy pod Bubnovaným kopcem (780m), kde silnici kříží červená turistická značka.

 Křižovatka pod Bubnovaným kopcem 

Křižovatka pod Bubnovaným kopcem - pokračujeme dál po asfaltce (cesta vpravo na fotografii)

Ale my pokračujeme dál a nyní je to konečně paráda. Z kopce to bude fičet asi 3 km až na kraj lesa. Občas nějaký ten skokánek (tedy zpomalovací retarder, ale to je jen pro náklaďáky co tu vozí občas dřevo) ale jinak supr sjezd až na České Milovy, někdejší sklářskou osadu. Zde si můžete chvilku zahřát zmrzlá kolena (tedy podle aktuální teploty) a pokochat se výhledem na Křižánky a komlex lesů kolem Devíti skal.

České Milovy 

České Milovy  České Milovy

České Milovy  České Milovy

Cesta z kopce pokračuje dále až na silnici kdoví kolikáté třídy z Březin do Křižánek. Dáme se po ní doprava a asi po 200 metrech odbočíme vlevo na silnici 354 (stále po cyklotrase 4184) a pokračujeme asi kilometr do Milov. Tyto představují se svým rybníkem, hostinci, hotely a kempy centrum turistického ruchu v centru Vysočiny. Pokud Vám pořádně vyhládlo, tak můžete navštívit některou z místních restaurací.

Milovský rybník

Rybník Milovy

My ovšem doporučujeme i kvůli dětem pokračovat ještě asi dva kilometry dál na Blatiny. Tato malá víska je neobyčejně malebná. Chalupy roztroušené ve stráni jsou všechny kouzelné a v některým se nabízí ubytování či příjemné hospůdky. Naším oblíbeným cílem je Jezdecký klub Blatiny, kde Vás pohostí ve skvělé restauraci, můžete se svézt na koních (caparti na lonži a dospěláci pokud si troufnou, mohou i do terénu) a pokud se nedostanete do stájí tak na děti čekají králíci, ondatry, lama, kozy a další tvorstvo z kterého budou jistě nadšené. Pro zábavu dospěláků i omladiny je připravená lezecká dráha a vůbec je to tu moc fajn.

Jezdecký klub Blatiny  Vyjížďky na koních

   

kavárna U Hofra    kavárna U Hofra

Pokud míte rádi domácí praženou kávu, navštivte kavárnu Hofr

Cestu zpátky, aby děti neztratili motivaci, doporučujeme zvolit jinou. Přes Milovy se vrátíme až k penzionu Poslední Míle a u něj odbočíme po asfaltové cestou do lesa souběžně se silnicí 354. Cesta se příjemné klikatí mezi smrčím a dovede nás po několika kilometrech až nad Křižánky, do nichž se spustíme po modré turistické značce.

V lese na jehličí  V lese na jehličí

V lese na jehličí 

Můžeme pak buď pokračovat po modré značce zpět až na přístřešek Plaňkovka a pak se dát zpátky po lesní asfaltce do táhlého kopce pod Bubnovaný kopec a zpět na chalupu, nebo se po silnici vydáme do Svratky. Tato varianta je celkově mnohem příjemnější, neboť se silnice vlní podél Svratky, takže těch metrů nahoru zase tolik nevystoupáme a hlavně ve Svratce bývá i o víkendu otevřená cukrárna se skvělými zákusky. Zvenku sice nic moc, ale uvnitř t je už jiná.. Vůně čerstvých zákusků jistě naláká k doplnění energie. Caparti chytí druhý dech a dom to pak už bude brnkačka.

Pokračujeme do malého kopečka do Svratouchu a hned u prvního obchodu Jednoty odbočíme po žluté turistické značce vpravo směrem k rybníku Chochol. Příjemné koupání pak může být dokonalou tečkou našeho výletu. Čekají nás už jen asi tři kilometry, nejdříve po žluté značce do mírného kopečka, a když značka odbočí vlevo a už to moc cyklisticky nevypadá, my pokračujeme ještě pár desítek metrů stále do kopečka po lesní zpevněné cestě až na křižovatku, kde odbočíme vlevo a spustíme se přímo do Čachnova. Pokud to vezmete úplně přímo, tak skočíte dokonce rovnou u naší chalupy.

Rybník Chochol  

Rybník Chochol