Toulovcovy Maštale

Pokud máte rádi tajemné příběhy, tak máme pro všechny skvělý tip na výlet. Kousek od naší chalupy se nachází totiž zajímavé pískovcové útvary - Toulovcovy Maštale.

Podle pověsti o loupeživém rytíři Toulovcovi, který ukrýval kořist na svém panství ve skalách na Budislavsku, v dnešních Toulovcových Maštalích se také nazývá tato zajímavá krajinná oblast. Podle pověsti se v pískovcových skalách kolem Vranic v neklidných dobách ukrýval se svou družinou loupeživý rytíř Toulovec. Občas vyjížděl na Moravu, kde dobíval sídla různých velmožů, jindy zase přepadával bohaté kupce. Svou kořist pak převážel do Jarošovské tvrze. Ve svém domově se ale choval naprosto odlišně. Byl pokojný a k lidem štědrý. Pomáhal trpícím v nouzi i lidem nemocným.

V přírodní rezervaci Maštale jde o ojedinělý výskyt pískovcových usazenin pravěkého moře v oblasti východních Čech. Nachází se zde řada typických prvků, vzniklých rozdílným zvětráváním - hluboká kaňonová údolí, skalní města  (Toulovcovy či Městské Maštale), jeskyně i soliterní skály pojmenované podle toho, co lidem připomínaly (Kolumbovo vejce, Pancéřová loď, Kazatelna a podobně). Celá oblast je pak protkna sítí turistických cest, na kterých se lze občerstvit ve studánkách s chutnou vodou.

My vždy vyrážme buď autem do Proseče, odkud je již snadný nástup do tohoto komplexu, případně sedneme na kolo a dopravíme se po vlastní ose. Kola se pak dají buď nechat po domluvě v Proseči v nějaké hospůdce, kde se po návratu najíte, nebo můžete některé cesty projet, pokud máte dostatečně solidního horala a nebojíte se občasného uklouznutí na suchém pískovém podladu, či kořenu borovice.

    

V srpnu doporučujeme vzít s sebou i nějaké hrníčky a můžete bohatě hodovat na bohatých keříčcích borůvek, případně i o něco později na poměrně hojných brusinkách. Cesta mezi pískovcovými skalami nadchne především děti, které se mohou schovávat v nesčetných úkrytech podél celé cesty.

Toulovcovy Maštale - kousek od naší chalupy   Toulovcovy Maštale - kousek od naší chalupy

Toulovcovy Maštale - kousek od naší chalupy   Toulovcovy Maštale - kousek od naší chalupy

Po návratu do Proseče jistě najdete nějakou přjemnou hospůdku, kde si můžete třeba dát borůvkové knedlíky. A na závěr ještě můžete navštívit i Muzeum dýmek. Ale to už je zase jiný příběh.

Muzeum dýmek v Proseči - kousek od naší chalupy  Muzeum dýmek v Proseči - kousek od naší chalupy